Prowokacja dziennikarska w ośrodku dla cudzoziemców

20-02-2018

ETPC wydał decyzję o niedopuszczalności skargi w sprawie Gęsina-Torres p. Polsce. Dziennikarz Telewizji Polskiej spędził w 2013 r. trzy tygodnie w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Białymstoku, by udokumentować fatalną, jego zdaniem, sytuację umieszczanych tam uchodźców. W efekcie tych działań mężczyzna został prawomocnie skazany na karę grzywny w wysokości 2 tysięcy złotych za fałszowanie dokumentów (które podpisał nie swoim nazwiskiem w celu dostania się do ośrodka) i składanie fałszywych zeznań przed sądem, które zadecydowały o umieszczeniu go w ośrodku. W opinii sądu materiał przygotowany przez dziennikarza nie wniósł nic nowego do debaty publicznej ani nie zmienił sytuacji w samych ośrodkach.

W skardze do ETPC dziennikarz podkreślił, że sądy krajowe w sposób niewystarczający dostrzegły interes publiczny jaki przyświecał dziennikarzowi. Nie uwzględniły również faktu, że dziennikarz działał zgodnie z zasadami etyki dziennikarskiej (skarga nr 11915/15).

W decyzji o niedopuszczalności z 20 lutego 2018 r. Trybunał wskazał, że działania dziennikarza nie miały na celu ujawnienia informacji nieznanych dotąd opinii publicznej, ponieważ, zdaniem Trybunału, wszystkie fakty zaprezentowane w materiale były już wcześniej znane i dyskutowane. Ponadto strasburscy sędziowie zauważyli, że skarżący został skazany wyłącznie na karę grzywny, sąd krajowy nie rozpatrywał sankcji pozbawienia wolności. Kara grzywny została uznana przez Trybunał za proporcjonalną i do pogodzenia ze standardami wolności słowa.

Decyzje w sprawie Piotrowicz przeciwko Polsce oraz Gęsina-Torres przeciwko Polsce są ostateczne.

CAŁOŚĆ DECYZJI

Tagi: